Herkese merhaba.

Wov ne uzun olmuş yazmayalı. Zaten hep böyle yapıyorum ben ya. Hep bir ihmal hali. Tüü benim sıfatıma 😀

Yine kendi hayatımı düşündüğüm bir gece aklıma geldi. Neden hayatımda iz bırakan şarkıları burada sizlerle paylaşmıyorum ki? Hem benim için bir dikte hali olur hem sizler de belki o dönemlere gidip kendi en sevdiklerinizi hatırlarsınız, geçmişi şöyle bir yad etmiş oluruz beraber. #En’ler yazımda olduğu gibi en sevdiğim sözlerini de paylaşmak istiyorum, aynı zamanda o yazının da bir geçmişe dayalı revizyonu gibi olur.

Haydi başlayalım.

kapak1

Ceza – Feyz Al 

*Kendi kendimize gülüyoruz, acaba neden? Gerilimi had safhalarda, deliren bir toplumdur bence ufuktaki görülen.*

2007 yılıydı sanırım ya. Yani benim telefon edindiğim, yeni yeni kendi müzik zevkimi aramaya başladığım bir dönemdi. Dershaneye giderken dinliyordum hep. Hatta arka arkaya 4 kez dinleyince evden dershaneye varmış oluyordum.

Toygar Işıklı – Sen Eşittir Ben

 * Eminim bir gün senle buluşup bir şeyler içeceğiz. Hatta belki eskileri anacağız dertleşeceğiz.*

Çok net. 8. sınıf bu şarkı ya. Hani herkesin hayatındaki ilk aşk vardır ya, bir şarkınız olur falan. Hah o şarkı bu. Yine yılın 2008 olması lazım.

Tokio Hotel – Monsoon

*I’m fighting all its power Coming in my way Let it take me straight to you I’ll be running night and day I’ll be with you soon Just me and you We’ll be there soon So soon*

Allahcım n’olur doğru yazmış olayım.

Bu şarkı da bir öncekiyle aynı dönem. Evet n’olmuş yani çok ağır bir ergenlik geçirdiysem??!!

Ebru Gündeş – Kızıl Mavi

*Başımın ucunda tek kelimelik ayrılık, büyük harflerle, sessizce çıkmış gitmiş.*

Ebru Gündeş’e ne zaman hayran olduğumu hiç bilmiyorum. Çünkü çocukluğumdan beri evde hakim kadının sesi. Bu şarkı da ergenliğime gelince ‘ZBAM’ damgasını vurmuş oldu otomatik olarak. Lise 1 deydim yıl 2009.

Bengü – İki Melek Tüm Albüm

Şaka yapmıyorum nasıl ve nereden indirdiysem albümü komple indirmiştim ve her şarkıyı ayrı ayrı aşkla dinliyordum. Ama ‘Aşk Mevsimi’ ve ‘Elveda’ şarkılarını hala içim buruk dinliyorum. Derin iz bırakmışlar bende. 2009′ un yaz tatilinin başıydı bu albüm yayınlandığında.

Çilekeş – Siyah

*Böyle geçmez anla. Ömrüne yazık etme. Kaybetme kendini, kendi rengini. Bari sen solma her yer siyah.*

Ben liseyi okumak için Çanakkale’ye taşındığımda çok yalnızdım. Tek dostum müzikti resmen. Ondan bu çeşitlilik.

Çilekeş – Kendimden Geriye

*Her şey yalan, herkes sahtekar. Giden gitti, kalan hep bin pişman.*

Tamam benim adıma utanmaya başladığınızın farkındayım ama işler buradan sonra iyice sarpa sarıyor. Üzgünüm.

Hayko Cepkin – Yalnız Kalsın

Yaa neresini yazayım ki allaaasen 😀 Aşıktım ben bu şarkıya ve hala gizli gizli dinliyorum.

Hayko Cepkin – Gelin Olmuş

En çok bu iki şarkıyı dinliyordum ama Hayko’nun Sandık ve Tanışma Bitti albümlerini baya baya dinliyordum. Hayko’yla tanışmam sanırım 2010 falan. O dönem asla başka birini dinlemedim nedense.

Pitbull & Mohombi feat Nayer-  Suavemente

Şaka yapmıyorum, gülme. Club müzikle yeni yeni tanıştığım hatta hayata karşı daha sakinleştiğim bir dönemdi. Yedi Karanfil, Farid Farjad, Debussy falan hep bu yılda hayatıma girdi. 2011 yılı olgunlaşmanın ya da özümü bulmanın yılı gibi bir şeydi benim için. Bu yıldan başka şarkı yazmayacağım zira saydığım isimlerin tüm şarkılarını dinliyordum ve geneli enstrümantal şarkılar. Ara ara yazılarımda bahsettim zaten takip edenler iyi bilir.

Can Bonomo – Opium

*Sen de mi opiuma daldın, korkunu kalbine saldın? Ben de mi boş bir masaldım?*

Meczup albümüyle beraber tam olarak ‘Noluyoz lan!’ dedim ve bu saatten sonra Rock’n Rolla olduğumu kabullendim. Ey gidi gençlik be. İlk Rolla’lardanım neredeyse. Yani Can Bonomo hayranlarına öyle diyordu. Yıl hala 2011  bu arada 😀

Mert Çetinkaya – Kafes

*Kaos bizi içine alıyor. Fırtına kopuyor. Sona yaklaşılıyor. Bir yol var mı?*

Üzerine konuşmak istemiyorum. 2012 yılındayız.

Kostas Pavlidis – Jastar Amenge Dur 

Yaylılar ve Kostas efsanesinin harika sunumu, eşsiz bir lezzet. Bu şarkıya yorum yapmak benim haddime değil.

Demet Akalın – Esmer Yarim 

Leman Sam – Gönül

Bu ikisi eşittir aşk acısının hönkürdemesi. Net. Allahtan çok geride kaldı artık o günler.

IMG_20180106_113107_460

Can Bonomo – Haberler İyi Paşam

*Doğruyu söylemiyorlar haberler iyi paşam. Yok hiç çizmeyi aşan. Şımarıp da geri kaçan.*

Ben tabi meczup albümünü yalayıp yutunca Aşktan ve Gariplikten albüm lansmanını müthiş bir heyecanla bekledim. O lansmandan kazandığım imzalı bir albümüm bile var. En iz bırakan ve bıkmadan dinlediğim şarkı da budur. 2012 nin sonlarıydı sanırım kasım ayı falan.

Dilan Bozyel – sen de beni seviyorsun Sebastian

*Gönül çukuru önemli, ört üstünü.*

Evet bu teknik olarak bir şarkı değil ama bu kısa filmden çok etkilendim ve hayata bakış açımı inanılmaz ölçüde değiştirdi. O yüzden  bu listede kesinlikle yer almalı diye düşündüm.

Ebru Gündeş – Oku Canıma

*Çabuk kabullenmiyor kalp üveyliğini.*

Gerçekten öyle. İnsanın bir kalpte üvey olduğunu kabullenmesi aşırı uzun sürebiliyor.

Ceyl’an Ertem – Ali

Tek bir cümlesi ya da bir paragrafını yazamam. Tüm sözleri ve nağmeleri insanın içine işleyen harikulade bir şarkı. Gezi direnişini ve tabii ki Ali İsmail’ i asla unutmayacağız…

Angela Dimitriou feat Amr Diab – Eleos

Sanırım doğup büyüdüğüm coğrafyadan kaynaklı. Bulgarca ve Yunanca şarkıları ayrı seviyorum. Sözleri de şöyle ‘ zibrimi yaso imu eleyos tsii alaya nii muğ eleyos nifeeeste dime yakmsu’ yani diyor ki Atakan saçmalama 😀

Şu an sanırım 2013 2014 karma olarak ilerliyorum, çünkü o zamanlarda çok fazla şeye aynı anda bölünmeye başlamıştım. Şarkıların denk geldiği dönemlerin yılını hatırlayamıyorum.

Gökhan Türkmen – Sen İstanbul’sun

*Senin küçük bir elvedan, böyle büyük bir aşkı bitirebilir mi? Ne sanıyorsun?*

Gökhan Türkmen’ i sürekli dinliyorum aslında ama bu şarkısı sanırım o dönem yaşadıklarımla uyumlu olduğu için beni çok etkilemişti.

Yaşar – O’nun Vedası

*Çok mu kolay, bu son demesi? Vermiyorum ki son nefesi.*

Bunu ve birazdan okuyacağınız şarkıyı, bende iz bırakan, hayatımdaki en önemli iki insan yanımda olmadan hiç dinlemedim. Dinleyemiyorum çünkü. Ve size daha acısını söylemek isterim. Bu şarkıyı sanırım bir daha asla dinleyemeyeceğim. Fotoğraflar ve mutluluk da ağlanan anılar gibi mazide kaldı.

Haluk Levent – Dostum

*Bir sen kaldın bana, sakın bırakma, al kollarına, hisset yanında.*

Az önceki üçlüden biriyle aramızdaki en özel şarkıdır. Detay vermeye başlarsam boğazımdaki düğüm, gözlerimden dökülecek.

Gökhan Tepe – Veda Makamı

*Şimdi siyah beyaz filmler gibi, güzelim sevdalar da bitti.  Özlemler, hayaller; veda makamı.*

Aynı üçlüden diğeriyle aramızdaki anısı bol bir şarkı. Ve zorla kendimi ağlatmayı başardım. Kendimi alkışlıyorum.

Murat Dalkılıç – Kördüğüm

*Şimdi duymuyor o; içimdeki çocuğu. Önce haykırır insan, yüreğine tokat gibi vurunca aşk, sana susmayı öğretir.*

Üniversitedeki son senemde öyle şeyler yaşadım ki; sadece yaradan hatırına karşılıksız yaşamak gerektiğini öğrendim.

Orfeas Peridis – Fevgo

Uzun zamandır hayatımda olan, çok sevdiğim başka biri tavsiye etmişti bu şarkıyı. Öyle bir tınısı var ki alıp götürüyor insanı resmen. Burada beni etkileyen onca şarkıyı paylaşmışken bu şarkı olmazsa olmazdı benim için.

 

Tahminimden çok uzun oldu bu yazı ya, neden öyle oldu o? 🙂

Ben geçmişindeki her şeyin insanın karakterine etki ettiğini düşünüyorum. Yani ne yaşarsan, ne okursan, ne dinlersen O’sun sen. Ve seni sen yapan şeyleri unutmaman da aslında inci değerinde kılıyor seni. Bundan sebeptir ki; o ağır geçirdiğim ergenliğime de, ilk gençlik yıllarımdaki kafası karışık halime de, hayatıma bir şekilde sesleriyle, sözleriyle dokunan sanatçılara da, ve en önemlisi, hayatıma dokunan her arkadaşıma çok teşekkür ederim. Bu şarkılarla beraber geçmişim hep benimle. Eminim bunlar daha çok artacaktır ama şu an bu kadarı en azından dursun burada. Kimliğimi unutmamam için.

Ve sen, bu yazımı okuyan değerli insan, umarım sen de kendi hayatındaki iz bırakanları anmışsındır benimle beraber. Unutmamak gerek geçmişi. Nerede ve nasıl var olduğunu unutmamak gerek.

Sizler de, kendi iz bırakanlarınızı benimle paylaşırsanız eğer çok mutlu olurum. Mecrası fark etmez, Facebook, Instagram, Twitter her nereden olursa olsun ulaşıp fikirlerinizi belirtmeniz beni mutlu eder.

Bir sonraki yazımda buluşuncaya kadar huzurla kalın.

Unutmadan! İçerik görselleri tabii ki bana, kapak fotoğrafımın bu özel ve güzel düzenlemesi de, instagramda sinir bozucu derecede güzel fotoğraflar paylaşan arkadaşım Raif Meşeliler‘ e ait.

 

 

Reklamlar