Merhabalar, sizlerle yapmayı en çok sevdiğim şeylerden birinde daha birlikteyiz.

Albüm inceleme seansımın en yeni ve yine konuğu Ceyl’an Ertem. Daha önce sizlerle Ceyl’an ‘ın Amansız Gücenik’ ini burada paylaşmıştım. Şimdide sanatçımızın son albümü olan YUH! ‘a bir göz atalım istiyorum.

yuh-2015-0oNudnhTMb-0

Yuh! Bir bağlamda proje albümü olarak adlandırılabilir durumda bence. Zira albümde sanatçımızın ruhunu aksettirdiği şarkılar önceden Ahmet Kaya’ dan, Bergen’ den, Tülay German’ dan, Sezen Aksu’ dan, Bulutsuzluk Özlemi’ nden, Yavuz Çetin’ nden, Aşık Mahsuni’ den, Kul Nesimi’ den, Mehmet Güreli’ den duyduğumuz, aşinası olduğumuz hatta bir çoğumuzun ezbere bildiği şarkılar. Yani tamamıyla cover bir albüm olmuş.

Derhal kısa bir sıralamayla albümde yer alan eserlere bir bakalım;

  • Mapushane İçinde
  • Bir Erkek Yüzünden
  • Oyuncak Dünya
  • Odam Kireçtir Benim
  • Arka Mahalle
  • Beynim Zonkluyor
  • Uçurtma
  • Haydar Haydar
  • Son Bakış
  • Yuh Yuh

Adını Aşık Mahsuni’ nin ölümsüz eseri ‘Yuh Yuh!’ tan alan albüm, Sony Music etiketiyle, eserlerin tamamı home studio olarak, canlı kaydedilerek yayınlanmıştır. Albümde ki şarkıların arasında, daha önceden sanatçımızın sesinden duyduğumuz, Youtube ve benzeri mecralarda sanatçımızın kanalından yayınlanan Son Bakış, Uçurtma gibi  şarkıların, yeniden yorumlanıp düzenlenmiş halinin yer aldığını görüyoruz. Albümde ki şarkıların düzenlemesinin ‘Bir Erkek Yüzünden ‘ şarkısı hariç tamamı Cenk Erdoğan tarafından yapılmıştır. ‘Bir Erkek Yüzünden’ şarkısının düzenlemesi ise Can Güngör’ e aittir.

Cover şarkılarda ve bu tarz proje albümlerinde sanatçının ses rengi ve hissiyatı kadar, beraber çalıştığı müzisyenlerin de başarısı çok önemli. Tüketiciye, hali hazırda var olan, daha önceden çok usta isimler tarafından sunulmuş  eserleri yeniden sunmak, beğendirmek gerçekten çok zor olsa gerek. Sanatçımızı bu şahane albümde yalnız bırakmayıp, eserlerin yeniden yorumlanmasına katkısı olanlar da; Cenk Erdoğan, Can Güngör, Ercüment Orkut, Engin Recepoğulları, Ediz Hafızoğlu, Murat Çopur, Cihan Mürtezaoğlu ve Tamer Karaoğlu gibi işinde ehil olmuş müzisyenlerdir.

Albümde ki şarkılara, şarkı yada parça demek gerçekten içimden gelmiyor çünkü hepsi birer sanat eseri olmuş. Ceyl’an ‘ın çıktığı sesler, notalar, müzisyenlerin enstrümanlarıyla yaptıkları şovlar gerçekten inanılır gibi değil. Eserler aşina olduğumuz hallerinden uzaklaşmışlar lakin sahip oldukları duyguyu ve anlatmak istediklerini kat ve kat arttırmışlar bu albümde. Baştan sona sıkılmadan tekrar tekrar dinlenebilir, yormayan ve insana farkındalık yaratıp, yükseten bir albüm Yuh!

Genel bilgilendirmemizi edindiysek biraz sohbet edelim diyorum albüm hakkında. Öncelikle ülkemizde her geçen gün ayrı bir felaket yaşanıyor oluşuna, tecavüze uğrayan kadınlarımıza, çalınanlara, ölümlere sanat camiası sizce de çok sessiz kalmıyor mu? Hata belki ben bunları yazarken ya da siz okurken bir kadın, bir mahluk tarafından şiddet gördü ve öldü. Sanat, halk içinse eğer bu halkın yaşanmışlıklarını, bu halkın duygusunu yansıtması gerekmez mi? Çok soru ard arda geldi biliyorum ama o çok popüler olan ve tırnak içinde sanatçı geçinenler ne kadar farkında? Sosyal medya da karanlık ekran paylaşmakla, 140 karaktere şöyle üzüldüm, böyle üzüldüm yazmakla tepki gösterilmez. Bunun gerçekliğine asla inanmıyorum.

Sanatçılar hisleriyle yaşar ve bunu halkla paylaştıkça var olurlar. Bir sanatçının sevincini, üzüntüsünü, her şeyini yansıtabileceği yer eserleridir. Bu bağlamda düşündüğüm için Ceyl’an Ertem’ i çok ayrı seviyorum. Bu işi sadece para kazanmak için yapmadığı çok belli. Ne olduğunu ve nerede olduğunu oldukça iyi bilen bir kadın bence. Lakin sadece Ceyl’an da değil. Albüme eşlik eden tüm müzisyenler, neyi dile getirmek istediklerini, nasıl hissettiklerini oldukça iyi aktarmışlar işlerine.

Unutma diye avazlarken Ceyl’an, Sezen’ in Son Bakış’ ında, tüylerim diken diken. Sıraladığı yüreğimizi dağlayan yüzlerce acıdan sadece birkaçı. Sadece bu şarkı da değil albümün tamamında bir serzeniş, bir farkındalık ve tepki uyandırma istemi söz konusu.

Çok kayıplar verildi, ama hala geç değil uyanmak için. Umudun  var olduğunu unutmamak gerekir. Yaşananları unutmamak gerekir.

Unutma ki kalksın başımız yerden.

Unutmadan! Albümü, sanata ve sanatçıya saygı için sadece ve sadece yasal platformlardan edinelim.

Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Huzurla kalın. (Bu şartlarda mümkünse.)

Reklamlar